Twoje nawyki.

Twoje nawyki.

W dzisiejszym wpisie poruszę jedną z ważniejszych rzeczy która pomaga odnieść sukces w każdej dziedzinie. Chodzi o nawyki. Brian Tracy w jednej ze swoich książek mówi: “Twój los zależy od twoich nawyków”. Zgadzam sie z tym stwierdzeniem w 100%. To w jakim obecnie miejscu się znajdujesz zależy od twoich codziennych rutyn, jak spędzasz poranek czy też wieczór. Zacznijmy od początku.

Czym jest nawyk? Mówiąc najprościej jest to zautomatyzowana czynność, którą nabieramy poprzez praktykę i codzienne ćwiczenia. Twoje życie jest pełne nawyków, takich jak mycie zębów, przeglądanie smartfona po przebudzeniu, objadanie się słodyczami, poranna kawa. Jest to każda czynność którą wykonasz nie myśląc o niej. Możemy podzielić je na dwie grupy:

  • Dobre, wnoszące do Twojego życia pozytywne rezultaty i rozwój, jak czytanie książki, oszczędzanie czy zdrowe odżywianie.

  • Złe, to rutyny które niszczą twoje zdrowie psychiczne, fizyczne oraz takie które zabierają czas. Najbardziej popularne to oglądanie dużej ilości telewizji, używki czy myślenie w negatywny sposób o przyszłości.

Każdy z nas, chociaż raz w życiu chciał wprowadzić jakiś dobry nawyk który wpłynie pozytywnie na jego życie. Najlepszym czasem na wprowadzanie jest nowy rok. Ludzie często deklarują sobie, że zaczną chodzić na siłownie, zdrowo się odżywiać czy też wydawać mniej pieniędzy. Mija miesiąc i wracają do swoich starych złych nawyków. 

Ostatnio usłyszałem stwierdzenie: “Stare nawyki są jak stare plamy, ciężko się ich pozbyć”. Psychologowie twierdzą, żeby dana czynność która chcemy wprowadzić, przychodziła nam z automatu to musimy praktykować ją od 20 do 70 dni. Najczęściej wystarczy 30 dni, jednak pamiętaj, że każdy z nas jest inny, dlatego dąż do wprowadzania nawyków małymi krokami.

Nie próbuj zmienić całego swojego życia w ciągu 30 dni. Zacznij od najważniejszego punktu czyli poranka. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ wtedy jesteś w stanie spędzić najbardziej produktywnie cały dzień.

Jedną z kluczowych kwestii aby poranek był dobry i żebyś miał mnóstwo energii, musisz zadbać o swój sen. Z kluczowych kwestii w tym temacie jest to żebyś nie objadał się oraz dwie godziny przed snem nie korzystał z telefonu, komputera czy telewizji. Urządzenia te generują niebieskie światło co rozprasza Twój umysł i wprowadza go w stan dnia.

Kolejną rzeczą jest długość naszego snu. Dla człowieka odpowiednia ilość snu to ok. 7-8h. Zadbaj o to żeby u Ciebie wyglądało to tak samo. Jest to odpowiednia ilość żeby Twój organizm odpoczął i mógł się rozwijać. Natomiast gdy śpisz za długo, to przez cały dzień męczy Cię myśl o tym żeby móc się położyć w łóżku.

Teraz muszę Ci powiedzieć coś na temat godziny wstawania. Im wcześniej wstaniesz tym spokojniej może wyglądać Twój poranek. Jeżeli wyjeżdżasz do biura o godzinie 8:00 wstań 2h wcześniej tak, żebyś mógł zastosować poranne nawyki, które dodadzą Ci wiele spokoju i energii na cały dzień. Dodatkowo jak wcześnie wstajesz, nie będziesz miał problemu że ktoś Ci będzie przeszkadzał dzwoniąc do ciebie czy prosząc Cię o coś. Z ważnych kwestii staraj się nie korzystać z telefonu do momentu kiedy nie zjesz śniadania.

Zacznij od wyciszenia swoich myśli i emocji. Spotify podało ostatnio, że w Polsce zainteresowanie podcastami na temat medytacji wzrosło o 665 procent. WOW! Jesteśmy na świetnej drodze, żeby nasz kraj stał się oazą spokoju. Jak widzisz na Spotify, czy nawet na YouTube znajdziesz wiele na temat medytacji. Ja nie będę się tutaj na ten temat rozwijał po prostu zacznij to robić, wycisz swoje ciało oraz umysł, a Twój dzień będzie dużo lepszy, a Ty będziesz bardziej spokojny i trudniej będzie cię wyprowadzić z równowagi.

Kolejną rzeczą na liście porannych nawyków, jest pościelenie łóżka. Największą korzyścią z takiego działania, jest ćwiczenie samodyscypliny i to, że dla Twojego mózgu będzie to jasny znak, że Twój sen się już skończył i trzeba zbierać się do pracy.

Gdy jesteś już po medytacji oraz Twoje łóżku jest pościelone teraz zabieramy się za ćwiczenia. Ale jak to tak z samego rana? Tak, mówię tutaj oczywiście o 5-10 min ćwiczenia. Najważniejszą rzeczą jest to żeby rozruszać ciało po nocy. Wykonaj parę pompek, przysiadów, rozciągnij ciało, a zobaczysz jak lepiej się poczujesz!

No dobra, medytacja, ścielenie łóżka i sport już odhaczone. Teraz czas na poranną toaletę. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zimny prysznic. Jest to niesamowity zastrzyk energii. Dodatkowo hartuje organizm, poprawia odporność i usprawnia przepływ krwi. Taki rodzaj porannej toalety ma jeszcze sporo plusów. Warto wprowadzić go do swojego życia. Na początku nie będzie łatwo jednak kwestia czasu i zimny prysznic będzie dla was najlepszą formą dostarczenia energii.

Deser na sam koniec, a właściwie śniadanie. Pamiętaj żeby zjeść maksymalnie pożywny posiłek, które będzie posiadało wiele składników odżywczych. Pamiętaj że to najważniejszy posiłek w całym dniu, ponieważ dodaje nam energie na rozruch i popołudnie, dodatkowo układ pokarmowy najlepiej funkcjonuje rano i jest w stanie wyciągnąć jak najwięcej składników odżywczych. Już nie będę się rozwodził więcej na temat jak ważny jest ten posiłek!

Teraz musisz podjąć wyzwanie i wziąć się za pracę nad sobą. Pamiętaj o tych rzeczach:

  • dobry sen

  • medytacja

  • pościelone łóżko

  • poranna toaleta

  • odżywcze śniadanie

Kończąc ten wpis, mam nadzieję, że zastosujesz się do rzeczy, o których Ci powiedziałem. Nawyki te są bardzo proste do wprowadzenia, a chciałbym dodać jeszcze, że w momencie gdy będziesz miał już dobrze opanowane pewne nawyki to łatwiej będzie Ci wprowadzać kolejne bardziej skomplikowane rutyny które pomogą Ci osiągnąć każdy Twój cel.

John Dryden powiedział: “Najpierw tworzymy sami swoje nawyki, potem nawyki tworzą nas”, dlatego ważne jest żeby dodawać nowe zwyczaje do swojego życia po tym jak poprzednie zostały już osiągnięte do takiego momentu że wykonujesz je automatycznie.

Podsumowując, ćwicz, ćwicz i rozwijaj się. Zacznij od nawyków które zostały napisane w tym artykule, wykonuj je przez najbliższy tydzień, a zobaczysz jak poprawi się Twoja produktywność. Dokładaj nowe rutyny do swojego życia. Wierzę, że ten artykuł to będzie początek zmian w Twoim życiu, że zainspirowałam Cię do tego żeby rozwijać przyzwyczajenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *